Jednou Amsterdam, třikrát Londýn. Takové menu si v prvním květnovém týdnu vychutnávali žáci prvních ročníků oboru cestovní ruch. Nutno dodat, že ani po týdnu neměli dost.

Předkrm v podobě návštěvy hlavního města Nizozemska se vydařil na jedničku. Už v ranních poklidných hodinách si studenti vychutnali procházku městem. Nasáli atmosféru místních ulic, které jsou plné jízdních kol, viděli nejdůležitější památky, například nejstarší dochovanou stavbu města De Oude Kerk nebo náměstí Dam s Novým kostelem.  Později si vychutnali projížďku vyhlídkovou lodí po  vodních kanálech zvaných grachtech a taktéž místní květinové trhy plný pověstných tulipánů. Po přespání v hotelu F1 je čekal nabitý Londýn. A hlavní město Velké Británie nezklamalo, včetně hostitelských rodin, které se o žáky postaraly doslova královsky.

První nejnáročnější den byl protknutý všemi nejznámějšími památkami. Startovalo se u London Eye. Přes Westminsterský most se přešlo k Parlamentu a známému Big Benu, kde se studenti mimo jiné dozvěděli, že Big Ben je název největšího zvonu v této věži, ne celé hodinové věže. Kolem Westminsterského opatství, kde se v roce 2011 ženil princ William s vévodkyní Kate, prošli žáci k Churchillovým bunkrům a až na známou Downing Street, kde žije britský premiér. Při krátkém rozchodu pak budoucí průvodci shlédli Trafalgarské náměstí s Národní galerií nebo Nelsonovým sloupem. Odtud pokračovali přes nádherný St. James´s Park plný veverek až k Buckinghamskému paláci, kde obdivovali sídlo královny. Po třídě The Mall se studenti dostali zpět až na známé Piccadilly náměstí, kde kromě sochy Erose mohli obdivovat známé místní neonové reklamy. Po procházce čínskou čtvrtí Soho se pak dostali až na Leiceser náměstí, které je zase známé velkým množstvím kin, kde se odehrávají světové premiéry britských filmů. Na závěr dne navštívili studenti tržnici Covent Garden, kde mohli jednak na místních trzích nakoupit drobné suvenýry, ale také si poslechnout vystoupení místních hudebníků nebo shlédnout představení pouličních umělců. Další volnější den byl směsicí tří chutí. Dopoledne strávili Spojaři v muzeu vědy, odpoledne se pak přemístili do londýnského žaláře, kde na vlastní kůži okusili střípky z londýnské historie. Například se projeli po Temži na lodičce jako vězni putující do vězení v pevnosti Tower. Odpoledne věnovali nákupům a návštěvě nejznámější londýnské nákupní třídy Oxford Street. Závěrečný den začali žáci cestovního ruchu na Greenwichi, kde obdivovali nultý poledník, námořnické muzeum, ale také výhled na téměř celý Londýn. Plavbou po Temži se pak dostali až ke známu mostu Tower Bridge, pod kterým projeli a zakotvili poblíž pevnosti Tower, kde strávili odpolední čas. Viděli zde mimo jiné korunovační klenoty, brnění Henryho VIII., ale třeba také havrany, o nichž legenda praví, že pokud opustí pevnost, spadne nejen Tower, ale i celé království. Na závěr pak ještě skupina více ne čtyřiceti žáků vyzkoušela jízdu místní nadzemní dráhou DLR a také metrem. To vše bylo po celý týden vyšperkováno nádherným slunečným počasím. Takže co dodat? Byli jsme nadšení a těšíme se zase někdy příště!